Bunları da Beğenebilirsiniz

BAÜN’DE ‘TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK’ KONUŞULDU

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda “Türkiye’de Kadın Olmak: Kadının Sivil Toplumdaki Yeri ve Değeri” başlıklı panel düzenlendi

Balıkesir Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Toplumsal Düşünce Topluluğu tarafından “Türkiye’de Kadın Olmak: Kadının Sivil Toplumdaki Yeri ve Değeri” başlıklı panel düzenlendi. Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonundaki etkinliğe; Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Panelde konuşmacı olarak; Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. M. Murat Özkul ve Yrd. Doç. Dr. Yonca Altındal ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Balıkesir Temsilcisi Uzm. Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman ve KADEM Balıkesir Genç Komisyon Başkanı Av. Şeydanur Turan yer aldı.

KADININ KAMUSAL ALANDAKİ YERİ TARTIŞILDI

Panel’in moderatörlüğünü yapan Topluluk Başkanı Kamile Pepe, açılış konuşmasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün kısa tarihçesini aktardı. Daha sonra panelin ilk konuşmacısı olan Yrd. Doç. Dr. M. Murat Özkul, siyasal ve kamusal alanda kadının yerini anlattı. Geçmişten bugüne kadının yeri ve değerinin hangi şartlar altında değişip dönüştüğünü ele alan Özkul, ortaya çıkan etkenlerin kadının hayatında yeni sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Yonca Altındal da konuşmasında Türkiye’de kadın istihdamı konusunda bilgiler verdi. Dünyadaki Türkiye’deki örnekler ile kadınları anlatarak, kadınların iş hayatında karşılaştığı sorunlara değinen Altındal, toplumsal cinsiyet rollerinin kadının emeğini sömürüye uğrattığını söyledi.

“AİLE İÇİ ROLLER BİREYİ ETKİLİYOR”

KADEM Balıkesir İl Temsilcisi Uzm. Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman ise aile içi rollerin bireyleri etkilediğini söylerken, KADEM Balıkesir olarak yaptıkları çalışmalar ve yeni projelerini anlatarak konuşmasını bitirdi.

KADEM Balıkesir Genç Komisyon Başkanı Av. Şeydanur Turan da Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde kadına şiddet konusunda yapılan araştırmalar hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, son dönemde kadınların şiddet gördükleri alanlarda hukuksal olarak yapılan iyileştirmelerin sevindirici olduğunu ifade etti.

Panel, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı ve Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Anık tarafından konuşmacılara katılım belgesi ve hediyelerin verilmesi ardından fotoğraf çekimiyle sona erdi.

BELEDİYESİNİN 2018 PROJELERİ

BALIKESİR EMITT'TE

KAZDAĞLARI'NIN SOĞUK GÜZELLİĞİ FOTOĞRAF KARELERİNE YANSIDI

TÜİK'in Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın sonuçları açıklandı

Çok Okunanlar

Ankara Marka Festivali kapılarını açtı

Teknoloji devlerini geride bıraktı

Otogazda indirim bekleniyor

Marmaris'in birbirinden güzel koyları

Burada çocuklar öğrendiklerini velilere öğretiyor

Beyaz eşya rekor kırdı

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu
İstanbul'a yeni bir çocuk üniversitesi geliyor
Göçmenlere THY'den bilet müjdesi
Hamburgerin anavatanında gözleme
Internet bağımlılığı sizi hayattan soyutlamasın

Son Eklenenler

Camilere standart geliyor
PokemonGo, 2016'da Facebook'u da salladı!
İşte Taksim'e yapılacak cami
Silivri'deki bu lisenin coğrafya dersliğinde yok yok