11. KALKINMA PLANI ÇALIŞMASI YAPILDI

Kalkınma Bakanlığı ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen 11. Kalkınma Planı Hazırlık Toplantısı dün Balkonuk Center’da gerçekleşti. Vali Ersin Yazıcı himayelerinde gerçekleşen toplantıya kaymakamlar, belediye başkanları, il müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı

11. Kalkınma Planı’nın Balıkesir’e ve Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileyen Vali Ersin Yazıcı, sözlerine Afrin Operasyonu’nu sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne muvaffakiyet dileyerek başladı. Vali Yazıcı “Öncelikle Afrin’de devam eden harekâtımız için ordumuza muvaffakiyetler diliyorum. Bugün Kalkınma Bakanlığımızın 11’inci Kalkınma Planı hazırlıkları için ilimize verilen görevi, aynı zamanda da ilimizin bu plana sunacağı katkıyı oluşturmak adına buradayız. İnanıyorum ki Balıkesir kendi üzerine aldığı sorumlulukları kendi vizyonunu kalkınma planına da bir şekilde yansıtacaktır. Bizim buradan sunacağımız öneriler kalkınma planımızın hazırlık aşamasında mutlak suretle dikkate alınacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

81 İLDE TOPLANTI YAPILACAK

Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıllık dönemiyle ilgili kalkınma hamleleriyle ilgili kararların bu toplantılarda alınacağını belirten Planlama Programlama Koordinasyon Birimi Uzmanı Cansu Aytuğ: 11’inci Kalkınma Planımızın hazırlıkları Kalkınma Bakanlığımızca başladı. Balıkesir’de bugün yaptığımız toplantı gibi 81 ilimizin her birinde bu toplantılar yapılacak. Bugün ülkemizin önümüzdeki 5 yıllık vizyonunu ortaya koyabilmek için hep birlikte stratejiler geliştireceğiz, politikalar geliştireceğiz. Burada geliştirdiğimiz stratejiler, politikalar raporlanacak, Kalkınma Bakanlığına gönderilecek ve 11’inci Kalkınma Planımızın hazırlıklarında kullanılacak. Doğrudan bugün burada planımıza katkı sağlamış olacağız.” dedi.

43 ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU KURULDU

43 farklı konuda özel ihtisas komisyonları kurulduğunu vurgulayan Aytuğ, özel ihtisas komisyonlarda kamu kurum kuruluşları, STK’lar, özel sektör temsilcileri ve akademisyenlerin olduğunu belirtti. Aytuğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enflasyonla mücadeleden çocuk ve gençlere, ekonomik kalkınmadan çevresel kalkınmaya kadar farklı konularda özel ihtisas komisyonları hali hazırda çalışmalarını yürütmeye başladı. Buna ek olarak 32 adet de çalışma grubu kuruldu. Bu gruplarda da alanında uzman kişiler daha spesifik teknik konularda çalışmalarını yürütüyorlar. Hazırlıkların 3. ayağı olarak da kalkınma ajanslarının koordinasyonunda bu il toplantıları gerçekleşecek. 81 ilde ilgili kurum kuruluşların, kadınların, gençlerin katılımlarıyla il toplantılarını yapıyoruz. Peki bu il toplantılarının hedefleri ne? En canlı hedefi planın geniş bir tabana yayılarak hazırlanması, güçlü bir toplumsal katılımın sağlanması. Yani masa başında Ankara’dan birkaç uzmanın oturup ülkenin tamamıyla ilgili politika geliştirmemesi, bunun yerine ülkenin kılcal damarlarına erişerek önerilerin toplanması. Bu toplantıların aslında en önemli amacı bu. Merkezle yerel arasındaki görüş alışverişini güçlendirmek ve en önemlisi de 2023’e giderken ülkemiz isabetli politikaların belirlenmesini sağlamak. İşte bugün burada o kalkınma için doğru hamleler hangileri, hangi adımların atılması gerekiyor o açıdan bu toplantının en önemli hedefi o. Doğru politikaları, isabetli politikaları belirlemeye çalışacağız.” dedi. 

Aytuğ’un konuşmasının ardından kamu kuruluşları, STK’lar, akademisyenler ve özel sektör temsilcileriyle çalışma yapıldı.

Çok Okunanlar

KARESİ PARK'TA TRT RÜZGARI

KALEKİM'İN BALOSB'YE DEV YATIRIMI AÇILDI

‘15 TEMMUZ RUHU BİZİMLE'

KARESİ'DE LAVANTA HASADI YAPILDI

TIP FAKÜLTESİNDE MEZUNİYET SEVİNCİ

‘BALIKESİR AROMATİK BİTKİLERİN MERKEZİ OLACAK'

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu