Bunları da Beğenebilirsiniz

Koyun yetiştiriciliğinde İspanya modeli

Çanakkaleli kadın yetiştirici Aysun Erden, üyesi olduğu koyun keçi yetiştiricileri birliği ile birlikte İspanya'ya gerçekleştirdiği ziyarette öğrendiklerini kendi çiftliğinde uygulamaya başladı.

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi Bıyıklı Köyü'ndeki işletmelerinde ailecek Tahirova Koyunu yetiştiriciliği yapan Erden ailesi, çiftliklerinde İspanya modelini örnek aldı. Çanakkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen "Kaliteli Süt Çanakkale'den Geçer" Projesi kapsamında birlik üyeleri arasından seçilerek İspanya'daki küçükbaş hayvan işletmelerini ziyaret etme fırsatı bulan anne Erden, her gün kuzuları biberonla beslemeye ve öğrendiği beslenme yöntemlerini Çanakkale'deki çiftliğinde uygulamaya başladı. 

"KÖYDE YAŞAMAKTAN ÇOK MUTLUYUM"

Asıl mesleğinin hemşire olduğunu fakat ailecek işletmelerinde koyunlarıyla ilgilendiğini dile getiren Aysun Erden(45), "Her sabah 8:00'da önce hayvanların annelerini besliyorum. Daha sonra kuzu beslenmesine geçiyorum. Öğlene kadar beslenme ve yem ile su takibi sürüyor. Akşamüstü 16:00 gibi tekrar beslenme ve bakımları yapıyorum. Aslında hemşireydim ama şu anda hayvanlarımızla ilgileniyorum. Çok farklı bir iş değil. Bu işi çok zevk alarak yapıyorum ve köyde yaşamaktan çok mutluyum" dedi. 

"İSPANYA'DA GÖRDÜKLERİMİZİ UYGULUYORUZ"

İspanya'ya gerçekleşen gezide iki farklı işletmenin çiftliğini gezme fırsatı bulduklarını ve bu sayede kendi çiftliklerinde de değişiklikler yaptıklarını ifade eden Erden, "İspanya'da gezdiğimiz çiftliklerde; hayvan beslenmesi, sağlığı, bakımı ve süt sağımı konularında hem eğitim aldık hem de teknikleri yerinde birebir inceleme fırsatı bulduk. Orada sürekli kuzular biberon ve süt tozuyla besleniyor. Bunun daha ekonomik olduğunu söylüyorlar. Biz de kendi çiftliğimizde bunu uygulamaya başladık. Ayrıca beslenme konusunda bilgiler edindik ve bu bilgilerimizi de yine burada uygulamaya başladık" dedi. 

BELEDİYESİNİN 2018 PROJELERİ

BALIKESİR EMITT'TE

KAZDAĞLARI'NIN SOĞUK GÜZELLİĞİ FOTOĞRAF KARELERİNE YANSIDI

TÜİK'in Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın sonuçları açıklandı

Çok Okunanlar

Ankara Marka Festivali kapılarını açtı

Teknoloji devlerini geride bıraktı

Otogazda indirim bekleniyor

Marmaris'in birbirinden güzel koyları

Burada çocuklar öğrendiklerini velilere öğretiyor

Beyaz eşya rekor kırdı

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu
İstanbul'a yeni bir çocuk üniversitesi geliyor
Göçmenlere THY'den bilet müjdesi
Hamburgerin anavatanında gözleme
Internet bağımlılığı sizi hayattan soyutlamasın

Son Eklenenler

Camilere standart geliyor
PokemonGo, 2016'da Facebook'u da salladı!
İşte Taksim'e yapılacak cami
Silivri'deki bu lisenin coğrafya dersliğinde yok yok