YAZARLAR

Tüm Yazıları Hamit Demir

Otto Van Homer tam karşılarında kendilerine bakıyordu

24.05.2017 17:11

Otto Van Homer, iflah olmaz bir seviyesizdi.

Otto Van Homer tam karşılarında kendilerine bakıyordu. 
 
Otto Van Homer, iflah olmaz bir seviyesizdi. Aslında ergenliği kazasız belasız atlatabilmişti, ancak üniversite yıllarında Erasmus programı vasıtasıyla Almanya’ya gitmek gibi bir hata yapmış, orada 6 ay yaşadıktan sonra ülkesine geri döndüğü ilk gün bir dolmuşta yaşadığı kültür şokundan ötürü balataları yakmıştı. Ergenlik hali iyileştirilemez şekilde kişiliğine saplanıp kalmış, tıbbın çaresiz kaldığı ender vakalardan biri olarak tıp tarihine geçmişti. İsmini delirdikten sonra bile süren Alman hayranlığının etkisiyle Otto Van Homer olarak değiştirmiş ve o günden sonra gerçek ismini yanında söylemeye cüret eden herkesi buna pişman etmişti. En etkili silahı ise…. Aforizmalarıydı. Kendi devleti halkının genel kültür seviyesini korumak için onu sınırdışı etmiş, ancak sınırdışı edildiği her ülke potansiyel tehlikeyi farkedip aynı yönteme başvurduğu için Otto Van Homer ülkeden ülkeye top gibi sekmişti. Adeta uluslararası bir fenomen olmuştu. Şimdi ise burada, Peter’ların evinde Orlando ile Peter’a ecel terleri döktürüyordu.
 
“Niye izin vermiyosun yoluna kuş konmasına, niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına, niye kimseler izin vermez yollarına kuş konmasına..”
 
diyerek ilk aforizmasını sıktığında, Orlando kendine geldi. İlk tepkisi “Hay aksi şeytan!” oldu. Aforizma onu beklediğinden kötü etkilemiş, beyni bir an için hissizleşmişti. Acilen birşeyler yapmaları gerektiğini biliyordu, yoksa bu güzel hayatları burada son bulabilirdi. Sersemlemesine rağmen çalışmaya zorladı kafasını. Zaman kazanma umuduyla da “pardon abi ne dediniz, anlayamadım” deme gafletinde bulundu.
 
“Firtinada ic organlari etrafa sacildiktan sonra, kargalarin samar oglanina donmus bir korkuluk dusunun. Iste o benim”. dedi Otto Van Homer. “Kendini tanıtmaya çalışıyor” diye düşündü Orlando, halbuki buna gerek yoktu. Gözlerinin önünde şekiller dönmeye başlamıştı şimdi. Peter ise ilk şoku atlatamamış gibiydi, hala kaskatı kesilmiş bir şekilde Otto Van Homer’a bakmaktaydı. Ya da aforizmalar onu daha kötü etkilemiş olabilir miydi? Orlando ipleri eline alması gerektiğine karar verdi ve sert bir şekilde silkeledi arkadaşını. “Kalk hadi, kaçıyoruz.” dedi. “Robotunu çağır, yem olarak onu önüne atacağız!”
 
Peter biraz sersem bir şekilde kendine gelme işaretleri sergiledi. “Robot! Gel buraya” diye viyakladı. Orlando koluna yapışıp kendisini çekiştirmeye başladığında ise panikledi. “Yalnız bir dakika, bir dakika!” dedi. “Kapı çalındı. Evi böyle bırakıp nasıl giderim!” Orlando kendini tamamen hayatta kalma güdüsüne teslim ettiğinden ötürü yanlış anlayarak “Gelince bakarsın kim olduğuna, şimdi acelemiz var!” dedi. Ve mutfaktan çıkan robota doğru dönen Otto Van Homer’ın yanından hızlıca sıvışarak kendilerini merdivenler vurdular.
 
Otto Van Homer gözlerini robota, robot ise gözlerini elinde hazırladığı goralıyı tutarak Otto Van Homer’a dikmişti. Bir süre bakıştıktan sonra Homer bir aforizma sıktı: “Napıyosunuz bre modern köleler!” Robot bir tepki vermeden bakmayı sürdürdü. Homer, aforizmasından yeteri kadar etkilenmeyen varlığa sinirlerenerek ikinci aforizmayı patlattı: “Dişi sinek bile görsen kaçacaksın”.. Robot titredi. Elindeki goralıyı düşürerek, değişik mekanik seslerin eşliğinde yere yığıldı. Yüzüne rahat bir sırıtış yayılan Otto Van Homer, kendi kendine “İnsanlara imkan vermicen arkadaş” diyerek kapıdan dışarı yöneldi.

Haberler

Gündem

‘FETÖCÜLER İTİRAFÇI ADI ALTINDA SERBEST KALIYOR'

Yerel

85'LİK ŞAİR EVİNDE ŞİİR SERGİSİ AÇTI

Yerel

AMATÖR FOTOĞRAFÇILAR SAHAYA ÇIKTI

Yerel

ESKİ EŞYALAR GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Yerel

MESUT DURAN DERNEĞİ'NDEN MÜTHİŞ KONSER

Yerel

ŞEHİTLER İÇİN SÖYLEDİLER

Yerel

ÇANAKKALE ŞEHİDİ MEZARINA 100 YIL SONRA KAVUŞTU

Yerel

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İÇİN YELKEN YARIŞLARI DÜZENLENDİ

Yerel

İMAM HATİP'TEN BÜYÜK BAŞARI

Yerel

5. KEZ BAŞKAN SEÇİLDİ

Yerel

SPOR ALANLARI YENİLENİYOR

Yerel

ÖRNEK DAVRANIŞLARIYLA GÖNÜLLERDE TAHT KURDULAR