Çok Okunanlar

CHP’Lİ HAVUTÇA’DAN DİYANET HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, kız çocuklarının 9 yaşında evlenmelerine yönelik web sitesindeki açıklamalarıyla ilgili CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusuna bulundu.

CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, kız çocuklarının 9 yaşında evlenmelerine yönelik web sitesindeki açıklamalarıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusuna bulundu. CHP’li Vekil sorumlu kişiler hakkında Anayasa’nın laik devlet ilkesine ve Medeni Hukuku’nun 124. Maddesi’ne aykırı hareket etmekten ve toplumu yasalara aykırı yönde suç işlemeye teşvik etmekten dolayı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu.

 

TOPLUMU KANUNLARIN DIŞINA İTMEKTEDİR

Havutça, Savcılığa verdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinde yer alan nikah tanımında kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabilecekleri, Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet, bulûğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirtmesi. Diyanetin, bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmesi. Diyanetin, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini belirtmesi. Diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağı,“Veli olmasa da olur.” ifadelerine yer vermesi…” ni gerekçe göstererek;

Anayasa’nın laik devlet ilkesine ve Medeni Hukuk’un 124. Maddesi’ndeki  ‘Erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.’ yasal düzenlemelerine rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Anayasa’ya ve hukuka aykırı hareket ederek toplumu kanunların dışına yönlendirmesi kabul edilemez. Diyanetin, Anayasaya ve medeni kanuna aykırı toplumu suç işlemeye yönelik yaptığı resmi açıklamalar nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı ve sorumlu kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için TCK’nin 5237 Sayılı Kanunu gereği soruşturma açılmasını talep ederim.” ifadelerine yer verdi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN BALIKESİR MİTİNGİ

İNCE BALIKESİR'DEN ENİŞTE OYU İSTEDİ

TÜRKİYE ŞAHLANACAK

BİGADİÇ ET VE SÜT FESTİVALİ RENKLİ GEÇTİ

İPLERLE RESİM YAPTILAR

DURSUNBEY'DE 23 NİSAN COŞKUSU

EDREMİT'TE ÇOCUK BAYRAMI SEVİNCİ

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu