Çok Okunanlar

Türkiye - Amerika ilişkilerinin geleceğindeki 4 önemli nokta

AMERİKA başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkilerin geleceğini değerlendiren Kadir Has Üniversitesi (KHAS) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın 4 önemli noktaya dikkat çekti.

İlk olarak Trump’ın bir Cumhuriyetçi olduğunu unutmamak gerektiğini belirten Prof. Dr. Aydın, Türkiye’nin genellikle Cumhuriyetçilerle daha iyi anlaştığını söyledi. Aydın bunun sebebini ise, “Cumhuriyetçi iktidarların öncelikleri genellikle, Türkiye’yi de ilgilendiren bölgelerde güvenlik ve istikrardır” şeklinde açıkladı.

TRUMP VE ERDOĞAN’IN BENZER BAKIŞ AÇILARI

İkinci olarak Trump’ın ülkeyi ve dış politikayı bir CEO gibi yönetme fikrinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa bir süre önce yaptığı açıklamayı çağrıştırdığını dile getiren Aydın, “Erdoğan da Türkiye’nin bir şirket gibi yönetilmesi gerektiğini söylemişti. Bu noktada benzer bir bakış açısı yakalanabilir ve iki lider arasındaki konuşma daha rahat bir düzlemde ilerleyebilir” dedi.

FETÖ KONUSUNDA DAHA YUMUŞAK BİR SÖYLEM BEKLENTİSİ

Üçüncü olarak Trump’ın, Türkiye’yi de yakından ilgilendiren Orta Doğu bölgesinde daha çabuk bir istikrar sağlama durumu olabileceğini belirten Aydın, bu durumun Türkiye’nin işine yarayacağını ifade etti. Aydın dördüncü önemli noktayı ise şöyle açıkladı:

"FETÖ konusunda acil bir değişim beklemiyorum. Amerika bu işi yasal sürece havale etmiş durumda ve o iş 2-3 yıl orada devam edecek. Ama Trump’ın Obama ve Demokratlar kadar keskin açıklamalar yapmayıp daha yumuşak açıklamalarda bulunacağını düşünüyorum. Bu da zaten Türkiye’yi belli bir süre rahatlatır."

“DIŞ POLİTİKANIN TAMAMINI KAPSAYICI İLK SÖYLEM”

Trump’ın ilk konuşmasındaki “bizimle dost olan herkesle dost olacağız” söylemini de değerlendiren Aydın şunları söyledi:

“İlk kez dış politikayı bu kadar ilgilendiren, bu kadar kapsayıcı ve geniş bir şey söyledi. Bu önemli bir söylem çünkü daha önce söyledikleri çok bölük pörçüktü. Bu yaklaşım devam ettiği sürece Trump, işbirliğine yatkın olduğu devletlerle ilişkilerini geliştirecektir."

AMERİKAN SEÇİM SONUÇLARI CIES PANELLER SERİSİ’NE KONU OLDU

Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın konuşmasının ardından, Amerikan seçim sonuçları KHAS Üniversitesi Galata Salonu’nda düzenlenen bir panelle masaya yatırıldı. Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi ile CIES Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü ortaklığında düzenlenen CIES Seçim Panelleri Serisi’nin 6’ncısının başlığı, “Amerikan Seçim Sonuçlarını Yorumlamak: Dünya ve Türkiye için Sonuçları” oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Kadın Hakları Savunucusu Gülseren Onanç, KHAS Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Soli Özel, Hürriyet Gazetesi’nden Cansu Çamlıbel, International Republican Institute (IRI) Ülke Direktörü Ilija Vojnovic, German Marshall Fund of the United States Ankara Ofisi Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı ve KHAS Üniversitesi Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES) Müdürü Doç. Dr. Dimitrios Triantaphyllou’nun konuşmacı olduğu panele öğrenci ve öğretim görevlilerinin ilgisi yoğundu.

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

AK PARTİLİLER SEÇİM ZAFERİNİ KUTLADI

ŞEHİDİMİZİ GÖZYAŞLARIYLA UĞURLADIK

KILIÇDAROĞLU'NDAN BALIKESİR MİTİNGİ

İNCE BALIKESİR'DEN ENİŞTE OYU İSTEDİ

TÜRKİYE ŞAHLANACAK

BİGADİÇ ET VE SÜT FESTİVALİ RENKLİ GEÇTİ

Haber Gündemi

77,8 milyon dolarlık uçak İstanbul'da
THY reklam filmi Süper Bowl finalinde yayınlandı
Toplu taşımada sivil denetim uygulaması başladı
Başkan Kılıç: Kağıthane yatırımcıların gözdesi oldu